2016'da 600 Bin Çağrının Yüze 95'i Asılsız Çıktı

Adıyaman'da, 2016 yılı içerisinde 112 acil servis tarafından cevaplanan çağrı sayısı 600 bini bulurken bu çağrıların yüzde 95'i gereksiz çağrılar oldu.

Sağlık Hit: 943 / Yorum: 0 / 6 Aralık 2016 12:32
2016'da 600 Bin Çağrının Yüze 95'i Asılsız Çıktı
-A +A

Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ambulans Servisi Başhekimliği, 112 Acil Servis çağrı merkezini arayan 600 bin çağrıdan yüzde 95'i asılsız çıktı.

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, yaptığı açıklamada, 2016 yılı içerisinde 112 çağrı merkezine 600 bin çağrı düştüğünü, bunun, 30 bininin gerçek çağrı çıktığını bildirdi.

Acil sağlık hizmetleri kapsamında Adıyaman'da 112 çağrı merkezine 2016 yılı içerisinde toplam 600 bin civarında çağrı geldiğini aktaran Taş, "Ancak vakaya dönüşen 30 bin civarında çağrılarımızın yüzde 95'i gereksiz çağrılar. Hakikaten bu durum fazlasıyla rahatsız etmekte çünkü her gereksiz çağrı acil sağlık hizmeti bekleyen bir vatandaşımızın çağrısının gecikmesine sebep vermekte. Bu yüzden özellikle vatandaşlardan isteğimiz, gerek olmadıkça gereksiz yere 112 çağrı merkezini meşgul etmesinler diyoruz. Çünkü baştada belirttiğim gibi neredeyse her yüz çağrıdan 95'i gereksiz çağrılar, buda hakikaten komuta kontrol merkezimizdeki çağrı karşılayıcı operatörlerimizi ciddi şekilde meşgul etmekte ve bu aynı zamanda bir kul hakkı. O yüzden 'yaşama yol ver' kampanyası kapsamında da il genelinde yapmış olduğumuz farkındalık eğitimlerinde 112 çağrı merkezimizin gereksiz yere meşgul edilmemesi noktasında da tavsiyelerde bulunuyoruz. İnanıyorum ki vatandaşlarımız gerekli duyarlılığı gösterecekler, özellikle yeni yetişen neslimizin bu konuda da bilinçli yetişmesi acısından yapmış olduğumuz eğitimler inşallah sonuç verecek ve gereksiz yere komuta kontrol merkezimizin çağrı merkezi meşgul edilmeyecek"dedi.

Çeşitli çağrılar aldıklarını ve bunların içerisinde 'telefonum bozulmuş', 'aracımın bakımını ne zaman yaptırabilirim' gibi sağlıkla ilgisi olmayan çağrılar aldıklarını da belirten Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok çeşitli çağrılar, 'telefonum bozulmuş' 'aracımın bakımını ne zaman yaptırabilirim' gibi hiç sağlıkla ilişkisi olmayan veya 'canım sıkıldı 112 aramak istedim' 'ne yapıyorsunuz' 'nasılsınız' veya daha ilerisi açıp hiç bir şey konuşmadan tekrar telefonu kapatmak çağrı karşılayıcıları tahkir edici söz ve ifadelerde bulunmak gibi çok sayısız gereksiz çağrılar almaktayız. Tabiî ki bu konuda yasal yollardan gerekli suç duyurularında bulunuyoruz ama amacımız vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı davranmalarını, gereksiz yere hukuki süreçlerin başlatılmaması o yüzden tekrar ediyorum 112 çağrı merkezimizi gerektiğinde hiç çekinmeden arayalım, yardım talep edelim ama gereksiz yerede bu merkezi meşgul etmeyelim"

Haber: PHA

Anahtar Kelimeler : adıyaman, sağlık, 112, acil,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı