31 Ekim 2016 22:59
-A +A
Mehmet Ali

Söyle Şimdi Sana Hangi Dindarlığı Anlatayım?

Kuran-ı Kerimden yani ahlaktan yoksun dindarlığı mı anlatayım sana, yoksa sözlü kültürün batılını, bidatını, dilden dile aktaran dindarlığı mı anlatayım sana ? Yahudinin kabalasına benzer kitaplarla, büyü, sihir, yıldızname dindarlığını mı? İsraili bilgilerle dolu hurafe dindarlığını mı?

Merdiven altı bilgilerle kalitesiz insan yetiştiren dindarlığı mı? Koca koca mekteplerde Peygambere düşman yetiştiren dindarlığı mı?
Bölünmeyi ve bölündüğü ile övünmeyi dindarlık zanneden, taassubun içinde yüzen dindarlığı mı? Her birinin diğerini dışladığı ve kalın duvarlar örülerek ilişki ağının olmadığı dindarlığı mı?
‘’ Öğrenci okutuyoruz ‘’ diye bütün Müslümanların duygularını İngiliz emperyalizmi gibi sömürenlerin dindarlığını mı anlatayım sana?  ‘’ Hafız yetiştiriyoruz ‘’ diye dünyayı velveleye veren, hafız yetiştirene kadarda hafızı bütün vakarından eden dindarlığı mı?
Resulullah’ınehl-iSuffe’sivardı ve etrafında fakirlerden bir mahalle vardı. Ama vakarları Hz. Süleyman kadar, iffetleri Hz Yusuf’un iffetine denk, el avuç açmazlardı.
Hangi dindarlıktan bahsedeyim sana? Kendi elleriyle yazdıkları kitapların kutsiyetine inananların mı? Yoksa Kuran’ın beşeriyetin ürünü olduğunu iddia eden, birçok ayetinin nesh edildiğini, hükmen ortadan kalktığını ifade eden dindarlığı mı?
‘’ Bize Kuran yeter ‘’ anlayışının dindarlığını mı anlatayım sana? Yoksa idrarı bile şerefli göstermeye çalışan dindarlığı mı?
Kur’an-ı tarihsel okumak gerekir diyenlerin dindarlığını mı? Protestan bir yaklaşım ile kutsiyetine inandığı halde emirlerine riayet etmeyen parantez ateisti yaşantılıların dindarlığını mı?
Deizm savunucularının proje ile Anadolu’da yetiştirmek istedikleri dindarlığı mı anlatayım sana? Peygamber Efendimiz’in düğünlerine geldiğini iddia eden şarlatanların dindarlığını mı?
Rüya ile toplu amel edenlerin dindarlığını mı? Şahısların uydurdukları pratikleri ile saz söz eşliğinde, dans ederek dindar olduklarını iddia edenlerin dindarlığını mı?
Mankenlerle göbek atarak 21. yüzyıl dindarlığına yeni bir form kazandırmaya çalışanların mı? 17 yaşındaki kızları sahnelerde oynatıp Müslümanların beyinlerini uyuşturan dindarlığı mı?
Hangi dindarlığı anlatayım sana? Vücut hatlarını ortaya çıkaran, insanları tahrik eden tesettür dindarlığını mı? Yoksa Peygamberden daha takva olmaya çalışanların ortaya koyduğu dindarlığı mı?
Dişleri misvaklamanın sünnetinden bahseden dindarlığı mı? Yoksa insanları dolandırmanın haram olduğunu unutanların dindarlığını mı?
Her türlü fesat ile ihale vurgununu yapıp sonra ‘’acaba hangi mal üzerinden zekat vereyim ‘’ diyenlerin dindarlığını mı?
‘’ Sağ eli kullanmak gerekir ‘’  deyip sağ eli ile faizi hesaplayanların ve faizi meşru göstermeye çalışanların dindarlığını mı?
Fakire haramları sayıp kendileri haram üzerine kurulu şirketleri ile dünya devleri arasına giren dindarlığı mı?
‘’ Tek lokma tek hırka ‘’ felsefesini dillendirip kendileri şatolarda kalan ve yüzlerce modern kölesi olanların dindarlığını mı?
Yoksa hedefe varmak, dünyalık elde etmek için her türlü yolu mubah gören dindarlığı mı anlatayım sana?
Nasıl bir dindarlık olsun?
Elbise ile mi tarif edeyim dindarlığı yoksa bıyık ile mi?  Ya da sakal olsa daha mı dindar olur? Bıyık olmayınca dindarlıktan bahsetmek abes mi olur?
Dindarlığın rengini mi tarif edeyim sanayoksa adresini mi?
Entari giyenlerin dindarlığından mı bahsedeyim sana? Ya da bir çocuğa ilaç, ekmeğe muhtaç bir mazluma merhamet eli olmak için yola çıktığı için öldürülenin dindarlığından mı?
Cebinde deve resimli, venividivici markalı sigara ile beyaz entarili zatların dindarlığını mı? Putlara tazim ettikleri gibi hiçbir fizik ve metafizik bilgisi olmayanlara tazim edenlerin dindarlığını mı?
Bir taraftan Ebubekir (ra) gibi infak ettiğini söyleyip halkı buna teşvik ederken öte taraftan 22 yaşındaki çocuklarının içinde yüzdükleri servet ile Müslümanların gözünün içine baka baka caka sattıkları dindarlığı mı?
 Yoksa elindeki evini Suriyeli bir aileye, kimin verdiğini söylememek şartı ile infak edenlerin dindarlığını mı?
Fabrikasının bahçesine cami yapıp işçilerin sigortasını, primini, maaşını yatırmayanların dindarlığını mı anlatayım?
Yanında çalıştığı dindar ve iffetli ırgatının yevmiyesini kılı kırk yararak kıstığı, iki ( 2 ) saat yağmur yağdı diye yarım yevmiyesini kestiği, öşrünü, zekâtını, sadakasını o ırgatın canı ile topladığı üründen verirken kul hakkı yediğini hiç aklına getirmeyen, fakat takkesinin rengini özenle seçen dindarlığı mı anlatayım sana?
Hangi dindarlığı anlatayım sana?
Dindarlığı sorma bana!  En iyisi sen sorunu değiştir:  İslam dinini sor ki, sana cevap verebileyim.

Mehmet Ali ÇETİNKAYA
Çelikhan İlçe Vaizi
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
  • Ekonomi

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı