18 Nisan 2017 00:30
-A +A
Kadir Güzel

Sandıktan Çıkan Sonucu Nasıl Anlamalıyız

Türkiye dün sistem değişikliği üzerine yapılan referandumda oylarını bıraktı. Sandıktan çıkan sonuç ‘evet’ oldu.

AK Parti ve MHP’nin ‘Evet’ cephesinde, CHP ve HDP ‘Hayır’ cephesinde birleştiler. Ülkücü camia ile ittifak eden AK Partinin, Kürt bölgelerinde oylarını arttırması hem çıkan sonucu anlamlı kıldı ve hem de bundan sonrası için gerek Avrupa’ya karşı ve gerekse Ortadoğuda yaşananlara karşı, hem AK partinin elini ve hem de Devletin elini güçlendirdi. Çözüm sürecinin bitirildiği, OHAL’in hüküm sürdüğü, sokağa çıkma yasağının uygulandığı, son 30 yılın PKK’ya karşı en büyük mücadelesinin verildiği topraklardan Devlete bağlılık çıktı. Aynı anda hem Türk milliyetçilerini ve karşı cephede olan Kürt milliyetçilerini bir araya getirip bunlarla ‘Evetin’ çıkmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan güçlü lider olduğunu bir kez daha gösterdi.
Bağımsız bir Kürdistan Devletini vaat eden PKK ve bunun karşısında buna kesinlikle müsaade etmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı ve Devlet ikileminde, Kürtler tercih haklarını Devletten ve iktidar partisinden yana kullandılar. Bu seçimde ‘Hayır’ çıksaydı dahi Kürt bölgelerinde ‘Evet’ oylarında bir artış olduğu için yine Devlet için büyük bir kazanım olacaktı. Ortadoğu da özellikle Kürtlerin yaşadığı topraklarda yeni haritaların çizilmek istendiği bu coğrafyada Kürtler ne PKK’ya ve nede Amerika, Rusya ve Avrupa’ya güvenmediklerini söylemlerine inanmadıklarını ve provoke edilemeyeceklerini bir kez daha gösterdiler. Kürt bölgelerinde ki sandık sonuçları Türkiye Devletinin elini güçlendirdi.
Yıllardır Kürt aydınlarının, Türkiye şemsiyesi altında demokratik kanalların açılması ve sosyal haklarının iyileştirilmesi Kürtler için bölünme ve ayrılmadan daha iyi olduğunu gerçeğini PKK burada görmüştür. HDP’ye siyaset yapma alanını daraltan PKK, Kürtler üzerinde hakim olma hayalini de toprağa gömmüştür. Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van kısacası şehir savaşlarının verildiği bütün kentlerde, oralarda yaşayan halk, Devleti değil PKK’yı suçlu gördüğünü, haksız gördüğünü ve çözüm sürecinin bitirilmesini istemediğini ve 90’lı yılları yeniden yaşamak istemediğini bu referandumda kesin bir şekilde göstermiştir. Ve bu seçimin galibi ne AK Partidir ve nede MHP ve HDP’dir. Tek galibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.   

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı