19 Mart 2017 15:47
-A +A
Kemal Öner

SAMSAT DEPREMİ

Atalarımız derlerdi Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Yani Mart ayı sert geçen ay olduğunu ifade ediyorlardı ancak bu yıl Şubat-Mart aylarında bölgemize çok yağış düşmedi yani toprak suya doymadı.

 Tarih 2 Mart güzel bir gündü, ben ve çok değer verdiğim eğitimci bir kardeşim İsmail Dimez hocamla İstiklal caddesi üzerinde bir arkadaşımın iş yerinde oturmuş sohbet ederken bir baktım bir ses ama o ses çok farklı bir sesti. Yerin altından bir gümbürtü ve saniyeler sonrasında bir sallanma. O anki refleksle deprem oluyor dedik ve kendimizi anında caddeye attık. Caddeye atık atmasına da aman Allah’ım! O Allah’ın afeti öyle bir ses ki yani hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Evet, gerçekten o an insanın dizleri tutuluyordu. Tabii ki caddeye fırlamamızla evlerden bağrışmalar, çocukların ağlaması, yoldan geçen kadınların ağlaması ve o korkuyla herkes bir panik halinde…
  O anda ne oluyor, ne bitiyor vatandaşların telefonları ellerinde herkes bir yerleri arıyor. Tabii ki bende o an telefonuma sarıldım meslektaşlarımı aradım ama hiç kimseye ulaşılmıyor. Tabii ki yine mesleğimin verdiği refleksle o an AA Muhabiri oğlum Çağrı’yı aradım ancak onunda telefonuna ulaşılmıyor yani Şehir içinde o an bazı telefon şebekeleri devre dışı kalmış ki telefonlarla iletişim kurulamıyor. Aracıma atladım Vali binası önüne geçtim oğlum Çağrı ve diğer meslektaşları o anda o heyecanla birçok noktaya ulaşmaya çalışıyor. Neler olmuş bitmiş bakıp haber toplamaya çalışıyorlar.  Bende diğer meslektaşlarım gibi birçok noktaya ulaşmaya çalışırken caddede okuldan gelen ağlayan çocuklarla karşılaştım. Bir baba çocuğunu sakinleştirmeye çalışıyor. Çocuk babasına okulumuz çöktü diyordu. Hemen bahsi geçen okula çok hızlı bir şekilde intikal ettim. Okul boşaltılmış ancak gözle görülür bir hasar yok çok şükür ki, okul idarecileri ve öğretmenlerle görüştük, konuştuk kayda değer bir durum olmayınca şükür Allah’ıma dedim ve döndüm.
 Samsat ilçemizde durum vahim, Samsat yıkılmış söylentileri vardı. Tabii ki hiç durmaksızın yola koyulduk ama caddeler dolu trafik allak bullak yollar tıkanıyor. Zar zor trafiği yardık ve Samsat’a doğru yol aldık o 5.5 büyüklüğünde ilk olan depremden sonra Samsat ilçemize vardık, insanlar panik halinde. Bu ilçede dikkatleri çeken suskunluk vardı. Korku insanların bakışlarında, duruşlarında ve konuşmalarında apaçık görülüyor. Zaten depremin artçı sarsıntıları art arda geliyor aman Allah’ım birisi 5.5, diğeri 4.3, diğeri 3.2 yani durmaksızın sarsıntılar devam ediyordu. Adıyaman Valisi Abdullah Erin Samsat’ta, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu Samsat ilçemizde, Kahta, Besni, Gölbaşı ilçelerimizin Kaymakamları, Belediye Başkanları, Adıyaman İl Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, tüm emniyet, jandarma takviye kuvvet yapıyor. Yani diyeceğim şu ki Devlet ilk saatlerden itibaren Samsat ilçemizde hiçbir konuda, hiçbir alanda boşluk bırakmadan var güçleriyle çalışıyor.
 Depremin ilk dakikalarından sonra ilçe merkezi, en ücra köy ve mezralardaki vatandaşlara ulaşılmaya çalışılıyor diğer yandan depremde hasar gören elektrik hatları onarılıyordu. Sayın Vali Abdullah Erin’in başkanlığında koordinasyon toplantıları yapılıyordu. Acil müdahaleler konuşuluyor, kararlar alınıyor, saatler ilerledikçe çevre illerden AFAD ekipleri geliyor, Kızılay geliyor, AFAD Genel Müdürü, Kızılay Genel Müdürü geliyordu.
 Samsat’ta sıcak bir kap yemek çıkartma çabaları, tırlar dolusu çadır, battaniye ve vatandaşların ihtiyacı olacak her türlü yardım malzemeleri gelmeye başlıyordu. Yani akıl almaz bir çaba vardı.  Vatandaşları karanlıkta aç sefil bırakmamak için devletin tüm imkanları seferber ediliyordu. Vakit akşam, çadırlar kuruldu, yiyecek içecekler dağıtıldı, battaniyeler vatandaşlara verildi o gece…
 Devamı Haftaya…

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı