24 Aralık 2018 23:50
-A +A
mustafa Işıldak

İBADET Mİ, SAĞLIK MI ÖNCELİKLİ?

Öğrenme yollarından biri, yapılan davranışın “hatalı” olduğunu anlayınca “doğru” davranışın ne olduğunu ortaya çıkarmak ve bu hatadan ders almaktır.

Bu hatayı biz yapmış isek faturasını biz öderiz, başkaları yapmış ise o öder. Bu nedenle en ucuz öğrenme yolu başkalarının hatalarından ders almaktan ve daha da önemlisi okumaktan, araştırmaktan geçer.
Özellikle gençliğin değerini korumayı bilmeyip kendimizi çok güçlü görünce yaşımız ilerledikçe sağlıkla ilgili bazı konularda acısını çekmeye başlarız. Kaliteli yaşamak için kesintisiz uyumak, erken teşhis amacı dışında doktor yüzü görmemek gerekir. Yazar Dr. Abuzer Demir’in,  “İnsanın neresi ağrırsa canı oradadır.” sözünden hareketle canımızın hiçbir yerde olmaması! için hiçbir organımızın ağrımaması, ihtiyaç dışında adeta varlığını hissetmememiz gerekiyor.
Namazın vaktinde kılınamayarak kazaya bırakılması, esnafın müşterisini, doktorun hastasını, memurun iş sahibi vatandaşı ve amirini, iskambil gibi oyunlarda oyuncu arkadaşını bekletmesi toplumda iyi görülmez. Oysa insanın biyolojik yapısı gereği idrara çıkma ihtiyacından dolayı bekleme ve bekletmenin “doğal” sayılması, “kötü” görülmemesi gerekir. Çünkü özellikle genç iken bu ihtiyacın hemen giderilmemesi halinde yaş ilerledikçe vücut ta bir anlamda “intikam” alır. İntikamın şekli ise, halk arasındaki deyimle prostat hastalığının oluşup kişinin ömrünü hastane koridorlarında tüketmesi ve erken yaşta vücudun ruha “beni koruyamadın, ben de senden ayrılıyorum!” diyerek elveda etmesidir. Yani ölmesidir.
Bu hastalıktan korunmak için yukarıda namazın kazaya bırakılabileceğinden söz ettik. Nitekim on yıl önce Hacc’da Kâbe üzerinde yuvarlaklar çizen helikopterleri sorduğumda “sedyede yatan ağır hasta hacı adaylarına havada tavaf yaptırıyorlar.” diye cevap verilmişti. Daha sağlıklı neslin yetişmesine naçizane katkı sunmak amacıyla, hekim veya din adamı olmamamla birlikte aşağıdaki kelimelerden bir kaçı fıtratıma uygun değil ise de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarındaki deyimle sadece “kışkırtıcı olmak” amacıyla “af edersiniz” bile demeden özellikle genç kardeşlerime sesleniyorum:
-Geceleri şirin uykunuzdan 2-3 defa uyanmak ve güne yarı uykulu başlamak istiyorsanız,
-Üroloji poliklinikleri, MR ve Ultrason çekim odaları ile kan tahlili kuyruklarında beklemek istiyorsanız,
-Hız ve hacim testleri yapımına hazırlık amacıyla idrarınızın çok sıkışık duruma gelebilmesi için elinizde su şişeleri ile hastane koridorlarında yürümek istiyorsanız,
-İdrar tahlili için elinizde dolu kaplarla hastane tuvaletlerinden çıkmak istiyorsanız,
-Altınıza kaçırmak istiyorsanız,
-Sedye üzerinde veya iki kişinin kollarında hastaneleri aşındırmak istiyorsanız,
-Biyopsi sonucu “kötü huylu” çıktığında kanser olduğunuzu öğrenmek veya “iyi huylu” çıktığında “acaba kötü huyluya dönüşür mü?” diye endişe içinde yaşamak istiyorsanız,
-Kemoterapi için aylarca hastaneleri yol etmek istiyorsanız,
Sakın, amma sakın idrarınızı yapmak için hemen gitmeyin, tutun…
Biraz daha tutun, bekleyin, bekleyin!
 

m.isildak02@gmail.com 0532-422 95 28
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı