CHP Heyeti Adiyaman’da İncelemelerde Bulundu

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve beraberindeki heyet ile Çelikhan’ı ziyaret ederek doğa güzelliği olan yüzen adalarında incelemelerde bulundu.

Siyaset Hit: 1140 / Yorum: 0 / 13 Eylül 2019 15:37
CHP Heyeti Adiyaman’da İncelemelerde Bulundu
-A +A

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ile CHP PM üyeleri Pınar Uzun, Erbil Aydınlık ve CHP Adıyaman İl ve ilçe örgütleri, belediye meclis üyeleri, kadın kolları, gençlik kolları üyelerinden oluşan CHP Heyeti Adıyaman’daki doğa hakları ihlallerini incelemek üzere yerinde incelemeler yaptı.
 
HALK SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR
CHP heyeti ilk olarak Sitilce’de hastaneye yaklaşık 400 metre uzaklıktaki Adıyaman merkez ve merkeze bağlı köylere ait katı atıkların depolandığı alanı ziyaret etti. Şehrin kanalizasyon sularının arıtılmadan Atatürk Barajı’na karıştığına dikkat çeken CHP Heyeti etrafa mikrop ve kötü koku saçtığına, bölgede sıtma hastalığının yaygın olduğuna, 45 büyükbaş hayvanın telef olduğuna dair yurttaş yakınmalarının olduğunu, halk sağlığını hiçe sayan politikalar ve gerekli önlemlerin alınmaması sonucu karşılaştıkları manzaranın vahim olduğunu belirtti.
 
Yaylakonak Belediye Başkanı ve Çelikhan'a bağlı Pınarbaşı Belde Başkanı’nı ziyaret eden heyet, etkin çözümler için yerel yönetim politikaları doğrultusunda yöredeki sorunların, yaşanan sıkıntıların nasıl çözülebileceği hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Adıyaman’a bağlı Bağlıca köyünde bulunan Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır İşletmeleri’nde yapılan incelemede, tesisin Tutdere isimli dere yatağını betonlaştırdığı, köylülerin tarlalarına geçiş yolunu kapattığı tespit edildi. Köylülerin tarlalarına gitmek için tesisten izin almak zorunda bırakıldığı belirtildi. Bölgede ayrıca baraj gölü altında kalma ihtimali bulunan yerleşim yerleri ve tarım alanları yer alıyor.
 
İNSANLIK TARİHİNİN MİRASINA SAHİP ÇIKALIM
İncelemelerine Yaylakonak beldesindeki kömür arama madeninde ve balık çiftlikleri nedeniyle tehdit altında olan Çelikhan yüzen adalarda devam eden CHP Heyeti daha sonra Kahta Çayı üzerinde kurulması planlanan HES projesinin inşaat alanında incelemede bulundu. Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Kahta çayı üzerinde kurulmak istenen HES Projesinin, insanlığa binlerce yıl ev sahipliği yapmış tarihi mağaraların yanı başında şantiye sahası yer almasını, Doğal SİT alanı içerisinde kurulmasını eleştiren CHP Heyeti yetkililere çağrıda bulundu: ‘İnsanlık tarihinin en önemli miraslarından olan Nemrut’a sahip çıkalım.’ CHP heyetinin inceleme ziyaretinin sonuçları, tespitler ve çözüm önerilerinin yer aldığı rapor önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı